Så ska svenska vd:n stärka fordonsjättens position i Kina
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Så ska svenska vd:n stärka fordonsjättens position i Kina

Så ska svenska vd:n stärka fordonsjättens position i Kina

Mercedes-Benz, med sin svenska vd Ola Källenius, ställs inför hård press på den kinesiska marknaden och planerar nu en rad åtgärder för att behålla sin position. Bolaget siktar på att effektivisera verksamheten och öka närvaron lokalt i Kina för att möta den tuffa konkurrensen.

  • Mercedes-Benz planerar att stärka sin närvaro på den kinesiska marknaden.
  • Företaget ska öka lokal tillverkning av viktiga komponenter i Kina.
  • BMW har gått om Mercedes-Benz i vinst och lönsamhet under första halvåret.

Enligt Handelsblatt, refererat av Finwire, möter Mercedes-Benz och dess svenska vd Ola Källenius ökande press i takt med stigande kritik kring modellutbud, konstruktionsfel och överkapacitet. Källenius har framhållit vikten av att agera på den kinesiska marknaden där konkurrensen hårdnar och antalet aktörer väntas minska drastiskt de kommande åren.

Effektivisering och lokal produktion i Kina

Vid ett ledningsmöte tidigare i år förutspådde Ola Källenius att antalet konkurrenter på den kinesiska bilmarknaden kan minska från ungefär 130 till endast tio på grund av den hårda konkurrensen. För att stärka sin position planerar Mercedes-Benz att genomföra en omfattande effektivisering och att i högre grad tillverka och utveckla komponenter direkt i Kina.

Fokus ligger särskilt på att lokalt anskaffa och producera dyra delar som drivlinor och batterier. Detta ska bidra till att minska beroendet av import och stärka bolagets konkurrenskraft på plats.

Det finns dock interna röster som uttrycker oro över de förändringar som sker. Vissa anser att Mercedes-Benz blir alltmer beroende av Kina och dess leverantörskedjor.

Förlorad position gentemot BMW

Under årets första halvår har Mercedes-Benz tappat mark till sin tyska konkurrent BMW. BMW redovisade en vinst som var omkring 1,3 miljarder euro högre än Mercedes-Benz, med en rörelsemarginal cirka två procentenheter högre.

Denna utveckling sätter ytterligare press på Mercedes-Benz att återta initiativet, särskilt på viktiga tillväxtmarknader som Kina.

Mercedes-Benz ingår i Daimler Truck-koncernen, som globalt utvecklar och tillverkar lastbilar och bussar genom fem affärsområden. Företaget har sitt huvudkontor i Tyskland och är verksamt i Europa, Nordamerika och Asien.

Nyhetsbrev