Ser vi en försvarsboom-bubbla? "mönster vi ser om och om igen"
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Ser vi en försvarsboom-bubbla? "mönster vi ser om och om igen"

Ser vi en försvarsboom-bubbla? "mönster vi ser om och om igen"
Fyra nya försvarsfonder lanseras efter sektorns kraftiga uppgång – men riskerar temafonderna och de som investerar att komma in för sent i cykeln? Bildmontage stockfoton.

Lanseringen av försvarsinriktade fonder har tagit fart på den svenska fondmarknaden under 2025. Samtidigt väcks frågor om både etik, tajming och risk hos investerare och experter.

Fyra nya fonder med inriktning mot försvars- och säkerhetssektorn har introducerats av ledande banker och fondbolag i Sverige under det senaste året.

Utvecklingen följer på kraftigt stigande aktiekurser för flera försvarsbolag och en förändrad syn på försvarsinvesteringar, enligt tidigare rapportering från oss såväl som andra medier som t.ex Placera.

Så skiljer sig fondernas inriktning åt

Bland de nylanserade fonderna finns vi bland annat:

  • Danske Invest Defence & Security
  • DNB European Defence
  • SEB European Defence & Security
  • Swedbank Robur Security and Defence

Fonderna riktar sig mot ett område som länge varit i skymundan på den svenska marknaden.

De olika fonderna har dock olika inriktning och placeringsstrategier. DNB:s fond har en tydlig europeisk profil, medan övriga fonder tillåter globala inslag och stora amerikanska innehav.

Definitionen av vad som räknas till försvarssektorn varierar också.

Vissa fonder fokuserar strikt på vapen- och försvarsindustri, medan andra har bredare säkerhetstema som omfattar cybersäkerhet, infrastruktur och samhällsviktig beredskap.

Exempelvis har Handelsbanken lanserat en fond nära försvarsområdet men utan renodlad exponering mot traditionell försvarsindustri.

Förändrad syn på vad som är "etiskt"

Intresset för försvarsfonder har ökat markant efter Rysslands invasion av Ukraina 2022 och det försämrade säkerhetsläget i Europa.

Flera banker, som tidigare undvikit sektorn av etiska skäl, har nu lanserat egna produkter eller ändrat sina placeringsregler.

Fondbolagen motiverar satsningen med kundernas ökade efterfrågan och behovet av att bidra till europeisk försvarsförmåga.

Frågan om försvarsinvesteringarnas legitimitet diskuteras även ur ett hållbarhetsperspektiv. Vissa menar att investeringar i exempelvis statsobligationer från demokratiska länder kan vara ett alternativ till försvarsaktier.

Vill man åstadkomma fred så borde man investera mer i fredsfrämjande arbete, inte vapen. Vill man tjäna pengar så tror jag inte att det här är rätt väg. Många av bolagen har redan ökat kraftigt, jag tror inte att det här kommer att ge utdelningen som folk väntar sig.

Sasja Beslik, hållbarhetsprofil.

Handelsbanken och Nordea har valt att inte starta egna försvarsfonder, men inkluderar nu försvarsbolag i sina bredare fonder.

Ser vi en försvarsboom-bubbla?

Försvarsaktier har haft betydande uppgångar, men samtidigt pågår en debatt om tajming, etik och risk. Bild stockfoto.

Samtidigt pågår debatt om huruvida lanseringen sker för sent, eftersom många försvarsaktier redan haft betydande kursuppgångar.

Saab, som stigit med över 800 procent på fyra år, har fallit med cirka 20 procent sedan toppnoteringen i september.

Även tyska Rheinmetall, som varit en av Europas bäst presterande aktier sedan 2022, har sett en tydlig rekyl, ner cirka 24 procent från toppnoteringen.

BAE Systems, ännu en försvarsaktie, har sett en nedgång på 21 procent från sin toppnotering.

Många av de rena försvarsbolagen har starka uppgångar bakom sig. Det är naturligt att fondbolag lanserar en produkt när intresset stiger – men det tar också tid att få en fond till marknaden. Produkterna landar ofta lite senare i cykeln.

Johanna Englundh, fondexpert, till Placera

Denna utveckling får nu analytiker att diskutera om delar av försvarssektorn blivit överköpt, där flera även pekar på att en stor del av uppgången drivits av tematiska inflöden, snarare än löpande vinsttillväxt i bolagen.

Det väcker frågan om en möjlig försvarsboom-bubbla – och vad som händer om kapitalflödena vänder.

Det betyder inte att sektorn saknar potential, snarare att flera experter betonar att sparare bör vara medvetna om den ökade volatiliteten, de höga värderingarna och att mycket av den senaste tidens uppgång redan kan vara inprisat.

Strateger i Di Börskoll diskuterar sektorer där man ser potential inför 2026.

Tematiska fonder läggs ned när intresset svalnar

De nya försvarsfonderna har relativt höga avgifter, med exempel från 1,2 till 1,7 procent. Historiskt har tematiska fonder haft svårt att leverera överavkastning över längre tid, och många har lagts ned när intresset avtagit.

Historiskt har sparare varit dåliga på att hantera just tematiska fonder, enligt Englundh.

”De kommer ofta in sent, blir missnöjda när avkastningen viker och säljer sedan vid fel tillfälle. Det är ett mönster vi ser om och om igen.”

För vissa sparare kan dock en försvarsfond ge bättre riskspridning än att investera i enskilda aktier inom sektorn.

Rekommendationen är att se försvarsfonder som en mindre del av en bredare portfölj, då risknivån och transparensen i sektorn är högre än i många andra branscher.

Nyhetsbrev