Spelbolagets aktie lockar inte EFN – trots nedgången

Betssons börsvärde sjunker kraftigt efter en vinstvarning och minskade licensintäkter. Trots det stora kursfallet väljer EFN att stå utanför aktien, främst på grund av ökade risker i Turkiet och svag tillväxt.
Betssons aktiekurs har rasat kraftigt efter att bolaget varnat för lägre resultat och minskade intäkter. Riskerna i Turkiet, där Betsson har betydande verksamhet via partnern Realm, framhålls som en central orsak till utvecklingen.
Stora kursfall efter vinstvarning
Efter vinstvarningen har Betssons aktie tappat närmare 20 procent på en dag, vilket är den största nedgången sedan 2016. Jämfört med toppnoteringen i somras har aktien nu backat omkring 30 procent, enligt Finwire.
Nedgången kopplas till minskade intäkter från Turkiet, där myndigheterna agerat hårdare mot spelbolag som verkar utan lokal licens.
Ekonomiska effekter av åtgärder i Turkiet och ökade kostnader
Omsättningen minskade med en procent till 304 miljoner euro under det senaste kvartalet. Rörelseresultatet bedöms bli 53 miljoner euro, jämfört med 70 miljoner samma period året före.
Licensintäkterna sjönk med drygt 13 procent, till 71 miljoner euro. Samtidigt steg personalkostnaderna till 52 miljoner euro och spelskatterna ökade med 10 miljoner till totalt 53 miljoner euro, när andelen reglerade intäkter också steg.
Bruttomarginalen försämrades med 4,8 procentenheter till 60,5 procent. Högre spelskatt och negativa effekter från lägre sportintäkter bidrog till marginalpressen.
Fortsatt osäker framtid och låg tillväxt
Betsson har gått från att ha varit en snabbväxande aktör till att nu uppvisa låg tillväxt. EFN framhåller att starten på 2026, med endast en procents tillväxt, inte signalerar någon tydlig vändning.
Trots den kraftiga nedgången i aktien lockar den inte tidningens analytiker, med hänvisning till de kvarstående riskerna i Turkiet och den svaga tillväxten.



