Stopp för tomatodling – över 100 tvingas sluta
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Stopp för tomatodling – över 100 tvingas sluta

Stopp för tomatodling – över 100 tvingas sluta

En av Sveriges största tomatodlare Frövi Greenery i Lindesbergs kommun tvingas stoppa produktionen på obestämd tid på grund av problem med värmen, rapporterar SVT Örebro. – Vi behöver åtgärda klimatet annars får vi samma problem igen.

En av Sveriges största tomatodlare Frövi Greenery i Lindesbergs kommun tvingas stoppa produktionen på obestämd tid på grund av problem med värmen, rapporterar SVT Örebro.

– Vi behöver åtgärda klimatet annars får vi samma problem igen. Under den tiden kan vi inte producera tomater, säger vd Dirk Aleven till tv-kanalen.

Samtliga som arbetar i växthuset har varslats med anledning av produktionsstoppet.

– Vi behövde låta alla anställda gå och det är över 100 arbetare. Anledningen är att vi inte vet hur lång tid det kommer att ta för att åtgärda problemet, säger Aleven till SVT Örebro.

Källa: TT

Nyhetsbrev