Opec-plus bromsar – inga nya oljeflöden väntas första kvartalet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Opec-plus bromsar – inga nya oljeflöden väntas första kvartalet

Opec-plus bromsar – inga nya oljeflöden väntas första kvartalet
Oljebjässar ökar inte produktionen. Bild: Eric Gay AP/TT

Oljekartellen Opec-plus, där oljebjässar som Saudiarabien och Ryssland ingår, bekräftar att man tagit paus när det gäller produktionsökningar under första kvartalet i år, rapporterar nyhetsbyrån Bloomberg med hänvisning till källor. Beslutet fattades på en videokonferens på söndagen, med hänvisning till vad som beskrivs som ett överutbud av olja globalt.

Hur helgens utveckling i Opeclandet Venezuela – där styrkor från USA i samband med en attack tillfångatagit landets president Nicolas Maduro och fört honom till USA för rättegång – påverkar oljemarknaden är för tidigt att avgöra, enligt Opec-plus. Men Venezuelas oljeindustri ska inte ha skadats i den oväntade USA-attacken.

Venezuela står i dag för knappt en procent av oljeproduktionen globalt, men var på 1960- och 1970-talet en betydande producent av råolja till USA och sitter enligt mätningar på världens största oljereserver.

Nyhetsbrev