Största dataläckan någonsin – 16 miljarder lösenord exponerade

En massiv dataläcka har avslöjat 16 miljarder lösenord från stora teknikjättar som Google och Apple. Experter varnar för att informationen redan används i omfattande cyberbrott, vilket skapar stor oro bland användare världen över.
- Cybernews rapporterar om 16 miljarder läckta lösenord från stora plattformar.
- Data används redan i omfattande cyberbrott, varnar säkerhetsexperter.
- Lösenorden har samlats in via skadliga program från infekterade datorer.
Enligt Expressen har en betydande dataläcka exponerat 16 miljarder lösenord från teknologijättar såsom Google, Apple, och Facebook. Läckt information inkluderar även lösenord från olika myndighetssajter.
En plan för storskaligt utnyttjande
Cybernews har undersökt läckan sedan början av 2025 och beskriver den som en plan för att utnyttja många människor. Datan är nämligen strukturerad för enkel massutnyttjande och används redan nu i olika cyberbrott.
Det här är inte bara en läcka – det är en plan för att utnyttja många människor.
Vilius Petkauskas, säkerhetsanalytiker på Cybernews till Forbes.
Infostealers bakom datainsamlingen
De läckta användarnamnen och lösenorden har samlats in via så kallade infostealers, skadliga program som stjäl data direkt från infekterade datorer. Informationen kommer ofta från webbläsare där inloggningar sparats, vilket gör konton enkla att kapa.
Säkerhetsexperter varnar för att detta inte bara handlar om gamla intrång utan att det är färsk och användbar underrättelseinformation. Dataläckan betraktas som den största i sitt slag och medför betydande risker för användare världen över.