Nyhet

Svenska satellitbolaget får miljonorder från amerikanska försvaret – aktien stiger

Svenska satellitbolaget får miljonorder från amerikanska försvaret – aktien stiger
Ovzon tar en affär med amerikanska försvaret, värd motsvarande 12 miljoner kronor. Bild: Stockfoto.

Det amerikanska försvaret beställer återigen satellitkommunikation från svenska Ovzon, den här gången till ett värde av 12 miljoner kronor. Aktien steg direkt på beskedet.

Ordern, värd 1,3 miljoner USD, avser SATCOM-tjänster och teknisk support under tre månader och går via samarbetspartnern SES Space & Defense.

Kunden sedan 2014 beställer igen

Det amerikanska försvaret har anlitat Ovzon sedan 2014, ett förhållande som nu sträcker sig över tolv år.

Kunden har en installerad bas av Ovzons mobila satellitterminaler, vilket gör att de snabbt kan tas i bruk för maximal operativ flexibilitet.

Genom denna order får vi återigen förtroendet att leverera uppdragskritiska SATCOM-lösningar till det amerikanska försvaret. Det speglar värdet av våra lösningar, vår teknik och den starka grund vi etablerat över tid. Vårt fokus är att leverera prestanda, mobilitet och resiliens för att bistå kunden och fortsätta utveckla detta starka och långsiktiga samarbete.

Per Norén, VD för Ovzon i ett pressmeddelande.

Ovzon erbjuder SATCOM-as-a-Service globalt, med tjänster som inkluderar satellitnät med hög datahastighet, mobila satellitterminaler, gatewaytjänster och dedikerad kundsupport.

Börsen belönar kontraktet direkt

Aktien steg på beskedet. Vid klockan 11.20 på fredagen var aktien upp 3,48 procent och handlades till 62,40 kronor.

Nyhetsbrev