Nyhet

Svenskt inrikesflyg pressas hårt av stigande oljepriser – bolag tvingas agera

Svenskt inrikesflyg pressas hårt av stigande oljepriser – bolag tvingas agera
Oljekrisen slår mot svenskt inrikesflyg. Bild: Caisa Rasmussen/TT

Stigande bränslepriser slår inte bara mot de stora flygjättarna. Även för regionala aktörer blir det högst kännbart. Ett svenskt bolag har fått pausa verksamheten, ett annat har behövt höja biljettpriserna drastiskt. Vi brukar säga att minst drabbas allra värst, säger Peter Larsson, vd för Svenska regionala flygplatser.

Nyligen meddelade bolaget Populair, som trafikerat Örnsköldsvik–Arlanda en längre tid, att snart är det slut. Från och med den 12 juni avbryts all flygtrafik, som huvudskäl anges de kraftigt stigande bränslepriserna i anslutning till situationen vid Hormuzsundet.

Beskedet betyder att en av Sveriges flygplatser nu står helt utan reguljär flygförbindelse, något som riskerar att bli allt vanligare. Detta varnar Peter Larsson, vd hos branschorganisationen Svenska regionala flygplatser, för.

– Vi är oroliga för det här med bränslepriserna, inte bara en effekt i form av pausade eller inställda flighter utan att det blir som i Örnsköldsvik att man ställer in hela linjer. Det är krasst så att vi är uppe i fler flygplatser som riskerar att bli av med trafik än som har sådan, säger han.

Spik i kistan

Under våren har Trafikverket föreslagit att lägga ned fem av tolv upphandlade flyglinjer, exempelvis Arlanda–Kramfors och Arlanda–Mora, som upprätthålls med statliga medel, något som ska ske inför nästa avtalsperiod (2027).

De stigande bränslepriserna är bara ytterligare en spik i kistan, varnar Peter Larsson. Sedan tidigare har SAS meddelat att man behöver ställa in ett stort antal av sina flygningar under våren på grund av ökade kostnader. Peter Larsson befarar att flygplatser som Kalmar, Halmstad och Sundsvall kan påverkas om energikrisen kvarstår.

– Jag är mest orolig för Sundsvall, sedan brukar vi aldrig klaga på flygbolagen. De är en spegel av hur marknaden ser ut.

Fått höja priserna

Utöver SAS samt Norwegian finns det en rad mindre flygbolag som trafikerar inrikeslinjer i Sverige, bland annat Västflyg som flyger från Stockholm till Trollhättan respektive Växjö. På den sistnämnda rutten har bolaget fått höja priserna med ett par hundra kronor, säger vd:n Anna Petre till TT.

Att däremot ställa in någon av rutterna är inte aktuellt i dagsläget, även om man i nuläget ”vänder på varenda sten”.

– Vi har nästan fulla morgonavgångar från såväl Växjö som Trollhättan, säger hon.

Nyhetsbrev