Nya Trumphot mot Kina oroar i Asien
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Nya Trumphot mot Kina oroar i Asien

Nya Trumphot mot Kina oroar i Asien

USA:s president Donald Trump hotar med tullar på ”200 procent eller något” mot Kina om landet inte exporterar jordartsmetaller till USA.Utspelet ger dock ingen större börseffekt. Flera index i Asien backar, men i Kina syns också uppgångar.

Till oron bidrar att presidenten tidigare under den asiatiska handelsdagen, alltså natten svensk tid, även hotat med att införa ytterligare exportrestriktioner på avancerad teknik och sagt att han sparkar en Fed-ledamot.

De båda japanska indexen Nikkei och Topix hade efter lunch backat nästan en procent.

Hongkongs Hang Seng-index föll blygsammare 0,2 procent.

Däremot stiger andra kinesiska index, Shenzhens kompositindex låg efter lunch på 0,6 procent plus, medan ditot i Shanghai stigit marginella 0,1 procent.

Trump hot om tullar kom synbarligen spontant under en pressträff i Vita huset.

– De måste ge oss magneter. Om de inte gör det måste vi ta tullar på 200 procent eller något. Men jag tror inte att vi får sådana problem, sade han.

Källa: TT

Nyhetsbrev