Uppgifter: Klarna återupptar börsplanen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Uppgifter: Klarna återupptar börsplanen

Uppgifter: Klarna återupptar börsplanen

Betaljätten Klarna förbereder sig för att återuppta planerna på att notera sig på New York-börsen, uppger Sky News.

Enligt Sky News uppgifter ska noteringen ske i höst, efter att den sköts upp i våras på grund av den ekonomiska oron som skapades av USA:s president Donald Trumps tullutspel.

– Vi kommenterar inte spekulationer, säger Klarnas presschef Joel Hedin till TT.

Sky News skriver att de fått information om att Klarna och dess rådgivare siktar på att genomföra en börsintroduktion i september eller oktober, om marknadsförhållandena är gynnsamma.

Tidpunkten ses kontinuerligt över, enligt den information som Sky News fått, men börsintroduktionen kommer sannolikt att ske i god tid innan årsskiftet.

Det var den 14 mars i år som det, efter en tids spekulationer, blev helt klart att Klarna registrerat sig för börsintroduktion i USA.

Klarna siktade på att dra in 10 miljarder kronor i samband med en notering på New York-börsen, rapporterade Bloomberg med hänvisning till källor i början av mars. Man spådde att noteringen skulle bli en av årets största inom finanssektorn.

Sebastian Siemiatkowski, Klarnas vd och grundare, sade i en intervju med TT i augusti förra året att man var redo för en notering.

Källa: TT

Nyhetsbrev