Zenith Energy missar fullteckning inför parallellnotering på Spotlight
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Zenith Energy missar fullteckning inför parallellnotering på Spotlight

Zenith Energy missar fullteckning inför parallellnotering på Spotlight

Det kanadensiska energibolaget Zenith Energy har genomfört en nyemission inför sin planerade notering på Spotlight Stock Market. Trots stort intresse tecknades inte hela emissionsvolymen, vilket påverkar bolagets kapitaltillskott och framtida expansion.

  • Emissionen tecknades till knappt 80 procent av önskad volym
  • Bolaget tillförs nästan 20 miljoner kronor före kostnader
  • Handeln med depåbevis inleds tidigare än planerat

Zenith Energy genomförde nyligen ett erbjudande om teckning av svenska depåbevis inför en parallellnotering i Stockholm. Enligt Finwire blev emissionen dock inte fulltecknad, vilket innebär att delar av kapitalet kommer från emissionsgaranter. Det rapporterar Finwire.

Resultatet av emissionen

Erbjudandet om depåbevis resulterade i en teckning motsvarande 6,9 miljoner kronor, vilket utgör 27,5 procent av den planerade emissionsvolymen.

För att uppnå större kapitaltillskott aktiverades emissionsgarantier. Dessa täckte ytterligare 13,0 miljoner kronor, motsvarande drygt hälften av den totala volymen.

Den sammanlagda teckningsgraden blev därmed 79,7 procent, vilket innebär att Zenith Energy tillförs totalt 19,9 miljoner kronor före emissionskostnader. Kostnaderna för emissionen uppgår till 3,0 miljoner kronor.

Noteringen och bolagets verksamhet

Handeln med depåbevis på Spotlight Stock Market förväntas starta den 7 oktober, vilket är något tidigare än det ursprungliga datumet som var satt till den 10 oktober.

Zenith Energy är ett kanadensiskt bolag med huvudsäte i Calgary och verksamhet inom olje- och gasindustrin. Företaget fokuserar på utveckling av större olje- och gasreserver på land, främst i Azerbajdzjan.

Noteringen i Stockholm blir Zenith Energys tredje. Bolagets aktier handlas sedan tidigare på Londonbörsen samt på Euronext Growth, som är en del av Oslobörsen.

Depåbevisen förväntas börja handlas på Spotlight Stock Market den 7 oktober.

Finwire

Zenith Energy siktar på att öka sin närvaro på den europeiska marknaden genom noteringen i Sverige, trots att emissionen inte blev fulltecknad. Bolaget fortsätter att utveckla sina tillgångar och utöka sin verksamhet internationellt.

Nyhetsbrev