Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

888 Holdings stoppar aktiviteter i Mellanöstern, vd får gå - aktien faller tungt

888 Holdings stoppar aktiviteter i Mellanöstern, vd får gå - aktien faller tungt
Shutterstock

Brittiska bettingjätten 888 Holdings meddelar att vd Itai Pazner lämnar omgående efter att bolaget sagt att det stoppar VIP-aktiviteter i Mellanöstern i väntan på en utredning.
Enligt bolaget har vissa rutiner inte följts när det gäller kundkännedom och anti-penningtvätt för VIP-kunder i regionen.

Bolaget uppskattar ett bortfall på cirka tre procent av koncernens intäkter om stoppet förblir på plats.

Vad gäller Pazners ersättare blir det styrelseordförande Jonathan Mendelsohn som kliver in som en temporär lösning medan man söker efter en ny vd.

888 meddelade tidigare denna månad att även finanschefen skulle sluta. Beskedet kom i samband med att bolaget levererade högre intäkter än väntat under 2022. De fullständiga siffrorna kommer ut i slutet av mars.

Bolagets aktie handlas idag ner drygt 11 procent på Londonbörsen

https://www.londonstockexchange.com/news-article/888/directorate-change/15814750

https://www.londonstockexchange.com/news-article/888/suspension-of-888-vip-customers-in-some-markets/15814825

Nyhetsbrev