Acast ökar omsättning och resultat

Podcastbolaget Acast redovisar ökande resultat och omsättning i det första kvartalet.
Omsättningen steg 20,5 procent till 645,0 miljoner kronor (535,4). Den organiska försäljningstillväxten var 31 procent (26).
Antalet lyssningar uppgick till 1 121 miljoner (1 109), vilket motsvarar en ökning med 1 procent mätt som årstakt. Den genomsnittliga intäkten per lyssning (ARPL) ökade till 0,58 kronor (0,48) motsvarande en tillväxt om 19 procent.
Ebitda-resultatet blev 29,1 miljoner kronor (-8,0), med en ebitda-marginal på 4,5 procent.
Rörelseresultatet blev 4,7 miljoner kronor (-30,9), med en rörelsemarginal på 0,7 procent.
Justerat rörelseresultat blev 4,7 miljoner kronor (-26,1), med en justerad rörelsemarginal på 0,7 procent.
Resultatet efter skatt blev 16,9 miljoner kronor (-92,7). Resultat per aktie uppgick till 0,09 kronor (-0,51).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 39,6 miljoner kronor (28,9).
"Den starka intäktsutvecklingen under första kvartalet 2026 utgör en viktig milstolpe för Acast: vi når lönsamhet i första kvartalet för första gången någonsin. Med fortsatt tvåsiffrig organisk tillväxt i samtliga regioner och bibehållen operativ disciplin visar vi att vår affärsmodell verkligen är skalbar. Tack vare en stärkt marknadsposition och en allt bredare kapacitet att leverera kampanjer i flera olika kanaler, har vi stärkt vår plattform för att fortsätta ta marknadsandelar under 2026. I takt med att marknaden mognar kommer annonsintäkterna att spegla podcastmediets faktiska räckvidd", uppger vd Greg Glenday i rapporten.
Han fortsätter.
"Med en beprövad modell, en stark balansräkning och ett team som fortsätter att leverera är vi väl rustade för resten av 2026."
| Acast, Mkr | 2 025 | 2 024 | Förändring |
| Nettoomsättning | 645,0 | 535,4 | 20,5% |
| Organisk försäljningstillväxt, procent | 31 | 26 | 19,2% |
| Ebitda | 29,1 | -8,0 | |
| Ebitda-marginal | 4,5% | ||
| Rörelseresultat | 4,7 | -30,9 | |
| Rörelsemarginal | 0,7% | ||
| Justerat rörelseresultat | 4,7 | -26,1 | |
| Justerad rörelsemarginal | 0,7% | ||
| Nettoresultat | 16,9 | -92,7 | |
| Resultat per aktie, kronor | 0,09 | -0,51 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 39,6 | 28,9 | 37,0% |

