Ålandsbanken avvaktande till Kinnevik efter Tele2-affären
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Ålandsbanken avvaktande till Kinnevik efter Tele2-affären

Ålandsbanken avvaktande till Kinnevik efter Tele2-affären
Stockfoto

Ålandsbanken har en avvaktande syn på investmentbolaget Kinneviks aktie efter att bolaget sålt sitt innehav i Tele2, framgår det av ett marknadsbrev.

"Affären innebär att Kinnevik nu inte har någon form av stabilt kassaflöde för att finansiera sina investeringar i förhoppningsbolag. Visserligen har man en rejäl nettokassa (pro forma cirka 21 miljarder kronor) – frågan är om IPO-marknaden öppnar innan den sinar", skriver Ålandsbanken.

"Kinnevik säger att man kommer att genomföra en ”översyn” av kapitalstrukturen till följd av affären – någon form av kontantutdelning framstår som sannolik."

Affären betyder att Kinnevik säljer hela sitt innehav i Tele2 för 13 miljarder kronor. Köpare är Freya Investments som kontrolleras av franska telekomjätten Iliad och Xavier Niels NJJ Holding. Xavier Niel är ordförande och grundare av Iliad.

Nyhetsbrev