Apple-leverantören IQE rasar, spås årsvinst i nedre delen av analytikernas förväntningar
Brittiska halvledarbolaget IQE förväntar sig att årsvinsten hamnar i nedre delen av analytikernas uppskattningar, eftersom vissa av bolagets marknader har varit långsamma med att återhämta sig från utbudsöverskottet. Det meddelas i samband med halvårsrapporten.
Bolagets förväntningar är att det justerade rörelseresultatet före avskrivningar, ebitda, hamnar i nedre delen av prognosintervallet 11,1-16,6 miljoner pund.
Justerat ebitda för första halvåret blev 6,6 miljoner pund, jämfört med en förlust på -5,7 miljoner pund förra året.
"Vi förväntar oss att fortsätta se en återhämtning på den trådlösa marknaden, hjälpt av lansering av nya produkter; och vår fotonikverksamhet kommer att förbli något oförändrad när vi går ut ur andra halvåret", sade vd Americo Lemos i ett samtal med Reuters.
Aktien tappar 13 procent på Londonbörsen.
IQE tillverkar så kallade "epi-wafers", vilka används i Iphones ansiktsigenkänningssensorer.
Bifogat: https://www.londonstockexchange.com/news-article/IQE/iqe-plc-h1-2024-interim-results/16657010

