Bahrains statliga fond blir ensam ägare till McLaren
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Bahrains statliga fond blir ensam ägare till McLaren

Bahrains statliga fond blir ensam ägare till McLaren
Stockfoto

Bahrain Mumtalakat Holding Company har nu blivit ägare till hela McLaren Group efter en rekapitalisering av bolaget. Det uppger biltillverkarens styrelseordföranden Paul Walsh för Sky News.

Varumärket är mest känt som ett framgångsrikt stall inom Formel 1. Affären som nu skett ska stärka koncernens styrning och ägarstruktur.

- Detta kommer ytterligare att göra det möjligt för oss att fokusera på att leverera vår långsiktiga affärsplan, inklusive investeringar i nya produkter och teknologier, samtidigt som vi fortsätter att utforska potentiella tekniska partnerskap med partners i branschen, säger Paul Walsh till nyhetskanalen.

Mumtalakat uppger att transaktionen utkristalliserar nästa fas av företagets tillväxtresa som ledande bolag inom lyxsuperbils- och motorsportindustrin.

Som en del av affären har McLarens återstående minoritetsägare gått med på att konvertera sina aktier till warrantliknande instrument.

McLaren meddelade också samma dag att bolagets chef för racingdivisionen Zak Brown har skrivit på ett nytt långtidskontrakt.

Kända Formel 1-förare hos McLaren genom tiderna är Mika Hakkinen, Lewis Hamilton, Alain Prost och Ayrton Senna.

Nyhetsbrev