Bergman & Bevings justerade ebita-resultat slog förväntningarna, höjer utdelningen

Teknikhandelsbolaget Bergman & Bevings justerade ebita-resultat i fjärde kvartalet, januari till mars 2026, slog analytikernas förväntningar. Omsättningen var i linje med konsensus. Styrelsen föreslår höjd utdelning.
Omsättningen sjönk 3,2 procent till 1 269 miljoner kronor (1 311). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 1 289.
Ebita-resultatet uppgick till 170 miljoner kronor (125), väntat 129, med en ebita-marginal på 13,4 procent (9,5).
Det justerade ebita-resultatet uppgick till 139 miljoner kronor (125), väntat 135, med en justerad ebita-marginal på 11,0 procent (9,5).
Rörelseresultatet blev 138 miljoner kronor (-169). Rörelsemarginalen var 10,9 procent.
Justerat rörelseresultat uppgick till 107 miljoner kronor (101), med en justerad rörelsemarginal på 8,4 procent (7,7).
Resultatet före skatt var 112 miljoner kronor (-190).
Resultatet efter skatt blev 91 miljoner kronor (-207).
I ordinarie utdelning föreslås 4,20 kronor per aktie (4,00).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 74 miljoner kronor (28).
| Bergman & Beving, Mkr | Q4-2025/2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q4-2024/2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 1 269 | 1 289 | -1,6% | 1 311 | -3,2% |
| Ebita | 170 | 129 | 31,8% | 125 | 36,0% |
| Ebita-marginal | 13,4% | 10,0% | 9,5% | ||
| Justerat ebita | 139 | 135 | 3,0% | 125 | 11,2% |
| Justerad ebita-marginal | 11,0% | 10,5% | 9,5% | ||
| Rörelseresultat | 138 | -169 | |||
| Rörelsemarginal | 10,9% | ||||
| Justerat rörelseresultat | 107 | 101 | 5,9% | ||
| Justerad rörelsemarginal | 8,4% | 7,7% | |||
| Resultat före skatt | 112 | -190 | |||
| Nettoresultat | 91 | -207 | |||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 74 | 28 | 164,3% | ||
| Ordinarie årsutdelning per aktie, kronor | 4,20 | 4,00 | 5,0% |

