Bonnier-ägda Readly byter vd - finanschefen tar över
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Bonnier-ägda Readly byter vd - finanschefen tar över

Bonnier-ägda Readly byter vd - finanschefen tar över

Digitala mediebolaget Readly meddelar att Philip Lindqvist i samförstånd med styrelsen lämnar rollen som vd den 30 september. Istället tar Johan Adalberth, som varit finanschef sedan 2019, över som ny vd.

Bakgrunden till vd-bytet är avnoteringen av Readlys aktie i somras efter Bonniers uppköp av bolaget, samt Bonnier News planerade överlåtelse av Readlys icke-nordiska verksamhet till Cafeyn.

– Jag är glad att kunna meddela att styrelsen har utsett Johan Adalberth till vd. Johan har lång erfarenhet och gedigen kunskap från sina många år i bolaget, och hans djupa förståelse för både vår verksamhet och bransch kommer att säkerställa kontinuitet och stabilitet framöver, säger styrelseordförande Jan Lund.

Nyhetsbrev