Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

C-Rad

C-Rad ökar omsättningen och rörelsresultatet i fjärde kvartalet - rekordhög orderingång

Medicinteknikbolaget C-Rad redovisar ökande omsättning och rörelseresultatet i det fjärde kvartalet jämfört med samma period föregående år.

Omsättningen steg 4,2 procent till 77,4 miljoner kronor (74,3).

Rörelseresultatet blev 14,9 miljoner kronor (9,8), med en rörelsemarginal på 19,3 procent (13,2).

"Den ökade lönsamheten är en funktion av en intäktstillväxt med förbättrad bruttomarginal som överstiger ökningen av rörelsekostnaderna, som kommer från förstärkning av vår organisation", uppger bolagets vd Tim Thurn.

Resultatet före skatt var 14,9 miljoner kronor (9,7).

Resultatet efter skatt blev 11,4 miljoner kronor (12,5), en minskning med 8,8 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,34 kronor (0,37), vilket innebär en minskning med 8,1 procent mot föregående år.

Orderingången landade på 132,9 miljoner kronor (122,1), en ökning med 8,8 procent mot föregående år.

Likvida medel uppgick till 122,4 miljoner kronor (108,0).

Orderstocken vid periodens slut var på 425,3 miljoner kronor (350,5), en ökning med 21 procent mot samma period föregående år.

”Vi levererar ett kvartal och helår med rekordnoteringar i våra viktigaste nyckeltal – orderingång, intäkter och rörelseresultat", kommenterar vd Tim Thurn.

Tillväxten i orderingången från Nordamerika har varit en stark bidragsgivare till C-Rads utveckling, medan APAC-regionen fortsatt påverkats av pandemin. I framförallt Australien har projekt fördröjts men mot slutet av kvartalet började lättnader synas med en ökad orderingång.

Vidare visar EMEA-regionen en stark återhämtning både i intäktstillväxt och orderingång.

"Året avslutas med ett stort intresse från marknaden för våra lösningar och vi är väl positionerade och förberedda för att under 2022 fortsätta arbetet mot vårt mål att göra ytskanning till vårdstandard", avslutar Thurn.

C-Rad, MkrQ4-2021Q4-2020Förändring
Orderingång132,9122,18,8%
Nettoomsättning77,474,34,2%
Rörelseresultat14,99,852,0%
Rörelsemarginal19,3%13,2%
Resultat före skatt14,99,753,6%
Nettoresultat11,412,5-8,8%
Resultat per aktie, kronor0,340,37-8,1%
Likvida medel122,4108,013,3%


http://media.finwire.com/media/FWM006D681-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om C-RAD

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien C-RAD

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt