Castellum förvaltningsresultat var lägre än väntat i första kvartalet

Fastighetsbolaget Castellum redovisar ett förvaltningsresultat som var lägre än väntat i första kvartalet 2026.
Hyresintäkterna uppgick till 2 321 miljoner kronor (2 386), att jämföra med Bloombergs analytikerkonsensus som låg på 2 354.
Driftnettot uppgick till 1 519 miljoner kronor (1 572), att jämföra med analytikerkonsensus som låg på 1 557.
Förvaltningsresultatet uppgick till 1 079 miljoner kronor (1 064), att jämföra med analytikerkonsensus som låg på 1 142.
Värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till 416 miljoner kronor under första kvartalet (-368). Totala värdeförändringar i derivat uppgick till 338 miljoner kronor (-592).
Resultatet före skatt var 1 740 miljoner kronor (159).
Resultatet efter skatt blev 1 299 miljoner kronor (2).
Resultat per aktie uppgick till 2,66 kronor (0,00).
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie låg på 164 kronor (159).
| Castellum, Mkr | Q1-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2025 |
| Hyresintäkter | 2 321 | 2 354 | -1,4% | 2 386 |
| Driftnetto | 1 519 | 1 557 | -2,4% | 1 572 |
| Förvaltningsresultat | 1 079 | 1 142 | -5,5% | 1 064 |
| Värdeförändringar fastigheter, totalt | 416 | -368 | ||
| Värdeförändringar derivat, totalt | 338 | -592 | ||
| Resultat före skatt | 1 740 | 159 | ||
| Nettoresultat | 1 299 | 2 | ||
| Resultat per aktie, kronor | 2,66 | 0,00 | ||
| Substansvärde, EPRA NRV, per aktie, kronor | 164 | 159 |

