Emilshus ökar förvaltningsresultatet

Fastighetsbolaget Emilshus redovisar ett ökat förvaltningsresultat under första kvartalet, jämfört med samma period året innan.
Hyresintäkterna uppgick till 271 miljoner kronor (202), en ökning med 34,2 procent mot föregående år.
Driftnettot uppgick till 203 miljoner kronor (159), en ökning med 27,7 procent mot föregående år.
Förvaltningsresultatet uppgick till 116 miljoner kronor (93), en ökning med 24,7 procent mot föregående år.
Orealiserade värdeförändringar i fastigheter uppgick till 32 miljoner kronor (62). Orealiserade värdeförändringar i derivat uppgick till 43 miljoner kronor (9).
Resultatet före skatt var 192 miljoner kronor (164).
Resultatet efter skatt blev 172 miljoner kronor (133), en ökning med 29,3 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 1,23 kronor (1,07), vilket innebär en ökning med 15,0 procent mot föregående år.
Substansvärde per aktie låg på 37,33 kronor (31,55).
| Emilshus, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
| Hyresintäkter | 271 | 202 | 34,2% |
| Driftnetto | 203 | 159 | 27,7% |
| Förvaltningsresultat | 116 | 93 | 24,7% |
| Värdeförändringar fastigheter, orealiserat | 32 | 62 | -48,4% |
| Värdeförändringar derivat, orealiserat | 43 | 9 | 377,8% |
| Resultat före skatt | 192 | 164 | 17,1% |
| Nettoresultat | 172 | 133 | 29,3% |
| Resultat per aktie, kronor | 1,23 | 1,07 | 15,0% |
| Substansvärde per aktie, kronor | 37,33 | 31,55 | 18,3% |

