EQL Pharma ökar omsättning och vinst

Generikabolaget EQL Pharma ökar såväl omsättningen som vinsten i det brutna räkenskapsårets andra kvartal.
Omsättningen steg 81,9 procent till 157,2 miljoner kronor (86,4).
Bruttoresultatet blev 56,2 miljoner kronor (32,4), med en bruttomarginal på 35,8 procent (37,5).
Ebitda-resultatet blev 29,9 miljoner kronor (8,9), med en ebitda-marginal på 19,0 procent (10,3).
Rörelseresultatet blev 22,4 miljoner kronor (3,6), med en rörelsemarginal på 14,2 procent (4,2).
Resultatet efter skatt blev 11,8 miljoner kronor (-3,4).
Resultat per aktie uppgick till 0,40 kronor (-0,11).
Vd Axel Schörling uppger att den starka försäljningen drevs av leveransproblem hos konkurrenter, ackumulerade försäljningsbaserade milstolpsersättningar för Mellozzan samt ett förbättrat lagerläge. Justerat för positiva engångseffekter bedöms den underliggande omsättningen ha uppgått till cirka 120 miljoner kronor.
Bolaget har samtidigt gjort nedskrivningar av fordringar och lager på 15 miljoner kronor. Schörling framhåller att leveranssituationen förbättrats, men att det är för tidigt att slå fast att den svåra perioden är över.
EQL Pharma upprepar prognosen om en omsättningstillväxt på omkring 15 procent för helåret 2026/27. Bolaget räknar med ytterligare fyra produktlanseringar under räkenskapsåret, jämfört med tidigare ambition om åtta.
| EQL Pharma, Mkr | Q2-2026/2027 | Q2-2025/2026 | Förändring |
| Nettoomsättning | 157,2 | 86,4 | 81,9% |
| Bruttoresultat | 56,2 | 32,4 | 73,5% |
| Bruttomarginal | 35,8% | 37,5% | |
| Ebitda | 29,9 | 8,9 | 236,0% |
| Ebitda-marginal | 19,0% | 10,3% | |
| Rörelseresultat | 22,4 | 3,6 | 522,2% |
| Rörelsemarginal | 14,2% | 4,2% | |
| Nettoresultat | 11,8 | -3,4 | |
| Resultat per aktie, kronor | 0,40 | -0,11 |


Laddar kommentarer…