Fenix Outdoor ökar omsättning och rörelseresultat

Friluftsbolaget Fenix Outdoor redovisar ökad omsättning under första kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelsevinsten ökade.
Omsättningen steg 5,2 procent till 165,9 miljoner euro (157,7).
Ebitda-resultatet blev 23,1 miljoner euro (18,0), med en ebitda-marginal på 13,9 procent (11,4).
Rörelseresultatet blev 7,7 miljoner euro (5,2), med en rörelsemarginal på 4,6 procent (3,3).
Resultatet före skatt var 5,8 miljoner euro (3,7).
Resultatet efter skatt blev 4,7 miljoner euro (0,1), en ökning med 4 600,0 procent mot föregående år.
Resultat per aktie uppgick till 0,37 euro (0,01), vilket innebär en ökning med 3 600,0 procent mot föregående år.
| Fenix Outdoor, MEUR | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 165,9 | 157,7 | 5,2% |
| Ebitda | 23,1 | 18,0 | 28,3% |
| Ebitda-marginal | 13,9% | 11,4% | |
| Rörelseresultat | 7,7 | 5,2 | 48,1% |
| Rörelsemarginal | 4,6% | 3,3% | |
| Resultat före skatt | 5,8 | 3,7 | 56,8% |
| Nettoresultat | 4,7 | 0,1 | 4 600,0% |
| Resultat per aktie, EUR | 0,37 | 0,01 | 3 600,0% |

