Nyhet

Heba

Heba ökar förvaltningsresultatet i första kvartalet

Fastighetsbolaget Heba redovisar ett ökat förvaltningsresultat i första kvartalet 2022, jämfört med samma period året innan.

Hyresintäkterna steg till 117,3 miljoner kronor (106,6), en ökning med 10,0 procent mot föregående år.

Driftnettot ökade till 77,1 miljoner kronor (70,3), en ökning med 9,7 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet steg till 55,9 miljoner kronor (48,6), en ökning med 15,0 procent mot föregående år.

Resultatet före skatt var 256,4 miljoner kronor (132,4).

Här ingår värdeförändringar på fastigheter med 89,7 miljoner kronor (54,6) och värdeförändringar på räntederivat med 110,8 miljoner kronor (29,2).

Resultatet efter skatt blev 199,7 miljoner kronor (106,4), en ökning med 87,7 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 2,42 kronor (1,29), vilket innebär en ökning med 87,6 procent mot föregående år.

Substansvärdet steg till 113,22 kronor per aktie (93,20) per den 31 mars, en ökning med 21,5 procent.

Drygt 1 000 lägenheter är pågående i egen produktion, varav cirka 300 färdigställs under 2022. Därutöver är 1 100 bostadsrätter i produktion via partnerskap och samarbeten.

Heba lämnar en prognos för 2022, innebärande att förvaltningsresultatet för 2022 bedöms bli bättre än motsvarande resultat 2021.

- Under början av perioden var marknaden hetare än någonsin, men med kriget i Ukraina har förutsättningarna förändrats snabbt. Heba följer förändringarna på marknaden noggrant. Vi har många spännande diskussioner som pågår. Vi kommer agera snabbt och med handlingskraft om och när möjligheter uppstår. Heba är det långsiktigt trygga valet, kommenterar vd Patrik Emanuelsson i delårsrapporten.

Heba, MkrQ1-2022Q1-2021Förändring
Hyresintäkter117,3106,610,0%
Driftöverskott77,170,39,7%
Förvaltningsresultat55,948,615,0%
Resultat före skatt256,4132,493,7%
Nettoresultat199,7106,487,7%
Resultat per aktie, kronor2,421,2987,6%
Substansvärde per aktie, kronor113,2293,2021,5%


http://media.finwire.com/media/FWM0073170-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Heba

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället eToro, som erbjuder courtagefri aktiehandel och möjlighet till CopyTrading (se vårt test av eToro här) eller IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Heba

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt