Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Hexpol

Hexpol rapporterar bästa rörelseresultatet någonsin (uppdatering)

(Uppdatering avser omsättning, rörelseresultat och vd-ord)

Polymerbolaget Hexpol redovisar en delårsrapport för andra kvartalet som överträffar förväntningarna.

Omsättningen steg 41,3 procent till 5 654 miljoner kronor (4 002). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 5 225.

Organisk tillväxt var 18 procent, och förvärvad tillväxt 10 procent. Därutöver påverkades försäljningen positivt av valutaeffekter.

“Amerika visade på speciellt stark utveckling medan försäljningen till fordonsrelaterade kunder var fortsatt avvaktande”, kommenterar vd Georg Brunstam.

Rörelseresultatet blev rekordhöga 836 miljoner kronor (728), väntat rörelseresultat var 769. Rörelsemarginalen var 14,8 procent (18,2).

Resultatet före skatt var 834 miljoner kronor (708).

Resultatet efter skatt blev 644 miljoner kronor (537), analytikerkonsensus 582.

Resultat per aktie hamnade på 1,87 kronor (1,56).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 487 miljoner kronor (398).

“Vi tror att vårt starka kundfokus i kombination med geografisk närhet till kunderna ger oss fortsatt möjligheter att hantera störningarna i omvärlden och ytterligare stärka vår marknadsposition. Vi är flexibla och redo att möta den förväntade ökningen av fordonsproduktionen. Den starka affärsmodellen i kombination med en tydlig M&A agenda och stark finansiell ställning ger oss goda utsikter till fortsatt tillväxt och förvärv”, säger Brunstam.

Hexpol, MkrQ2-2022KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2021Förändring
Nettoomsättning5 6545 2258,2%4 00241,3%
Rörelseresultat8367698,7%72814,8%
Rörelsemarginal14,8%14,7%18,2%
Resultat före skatt83470817,8%
Nettoresultat64458210,7%53719,9%
Resultat per aktie, kronor1,871,5619,9%
Kassaflöde från löpande verksamhet48739822,4%
Konsensusdata från Factset

http://media.finwire.com/media/FWM0077A72-table-1

Tips – Börskollens nyhetsbrev och aktieapp!

Nyhetsbrev: Varje vecka handplockar vi de mest läsvärda av tusentals nyheter från våra flöden och varvar med exklusiva intervjuer och tävlingar. Starta gratis prenumeration!

Aktieapp: Skapa bolagsbevakningar för dina favoritbolag och få automatiska pushnotiser vid aktienyheter och bolagshändelser. Ladda ner vår gratis app!

Nyheter om Hexpol

Läses av andra just nu

Tips från oss på Börskollen

Här tipsar vi om tjänster som vi på Börskollen själva gillar. Texten nedan innehåller annonslänkar och investeringar är alltid förenade med risk.

Investera enkelt och billigt i aktier och fonder

Hos Avanza kan du kostnadsfritt öppna konto för att kunna handla aktier. Om du ska handla fonder tipsar vi om SAVR där du betalar 30-50% mindre i avgifter. Spana också in vår stora fondrobot-guide där vi jämför de sex mest populära aktörerna – och den vi valt att investera i.

Världsledande nätmäklare för trading

Om du vill kunna handla fler olika marknader eller är nyfiken på att prova på trading rekommenderar vi istället IG med sin prisbelönta tradingapp, handel i över 17 000 instrument och svensktalande support.

Ett tips är att öppna konto hos flera av aktörerna för att nyttja alla fördelarna och de låga avgifterna.

Analysera dina favoritaktier med marknadens bästa tjänster

För dig som är nyfiken på teknisk eller fundamental analys tipsar vi om analystjänsterna TradingView och Börsdata. Plattformarna går att använda helt gratis och är annars väldigt prisvärda om du vill ha fler funktioner. Vi skulle inte klara oss utan dessa fantastiska tjänster!

Om aktien Hexpol

Mer från Finwire / Börskollen

Nyhetsbrev

Senaste nytt