Hugo Boss sänker helårsprognosen efter lägre omsättning och resultat

Hugo Boss redovisar en omsättning som var högre än väntat medan resultatet var i linje med förväntingarna. Modebjässen sänker sin prognos.
Omsättningen sjönk 4,3 procent till 946 miljoner euro (989). Utfallet kan jämföras med Vara Researchs analytikerkonsensus som låg på 919.
Bruttoresultatet blev 599 miljoner euro (605) väntat 572, med en bruttomarginal på 63,3 procent (61,2).
Rörelseresultatet blev 81 miljoner euro (95), väntat var 81. Rörelsemarginalen var 8,6 procent (9,6).
Resultatet före skatt var 67 miljoner euro (83). Resultatet efter skatt blev 49 miljoner euro (60).
Resultat per aktie uppgick till 0,70 euro (0,85).
Försäljningen inom varumärket Boss minskade med 3 procent valutajusterat medan Hugo backade med 17 procent. Försäljningen i Europa, Mellanöstern och Afrika minskade med 7 procent valutajusterat.
Vd Daniel Grieder uppger att utvecklingen påverkats av bolagets strategiska omställning och en fortsatt svag konsumentmarknad. Samtidigt framhåller han förbättringarna i bruttomarginalen och den operativa effektiviteten. Bolaget fortsätter att genomföra strategin CLAIM 5 TOUCHDOWN.
Hugo Boss sänker sin prognos för helåret. Den valutajusterade omsättningen väntas nu minska med ett högt ensiffrigt procenttal, jämfört med tidigare prognos om en nedgång med ett medelhögt till högt ensiffrigt procenttal.
Rörelseresultatet, ebit, väntas uppgå till 250–300 miljoner euro, jämfört med tidigare prognos på 300–350 miljoner euro.
Prognossänkningen förklaras av svagare efterfrågeutsikter under fjärde kvartalet samt högre avskrivningar på IT- och mjukvarutillgångar mot bakgrund av den snabba teknikutvecklingen inom bland annat AI.
| Hugo Boss, MEUR | Q3-2026 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q3-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 946 | 919 | 2,9% | 989 | -4,3% |
| Bruttoresultat | 599 | 572 | 4,7% | 605 | -1,0% |
| Bruttomarginal | 63,3% | 62,2% | 61,2% | ||
| Rörelseresultat | 81 | 81 | 0,0% | 95 | -14,7% |
| Rörelsemarginal | 8,6% | 8,8% | 9,6% | ||
| Resultat före skatt | 67 | 83 | -19,3% | ||
| Nettoresultat | 49 | 60 | -18,3% | ||
| Resultat per aktie, EUR | 0,70 | 0,85 | -17,6% |


Laddar kommentarer…