Nyhet

Inditex säljer sin ryska verksamhet till Daher Group

Inditex säljer sin ryska verksamhet till Daher Group
Unsplash.com

Spanska klädbolaget Inditex, som står bakom H&M-rivalen Zara, har nått en initial överenskommelse om försäljning av sin ryska verksamhet till Daher Group. Det framgår av ett pressmeddelande.

Transaktionen innebär att Inditex verksamhet i Ryssland avslutas efter att försäljningen i landet pausats i mars. Om Inditex anser att de i framtiden kan återvända till landet har bolagen möjlighet till ett eventuellt samarbete genom franchiseavtal.

Transaktionen gör det möjligt att bevara ett stort antal arbetstillfällen som genererats i Ryssland då affären innefattar överföringen av de flesta hyresavtalen avseende butiker.

Lokalerna kommer inrymma butiker för varumärken som ägs av Daher och som ej är relaterade till Inditex.

https://www.inditex.com/itxcomweb/en/press/news-detail?contentId=347addfe-2606-46be-b058-40cf67ad2242

https://www.investing.com/news/stock-market-news/inditex-sells-russian-business-to-daher-group-2921058

Nyhetsbrev