Nyhet

Kale United stänger sin finansieringsrunda på torsdag - står fast vid notering på sikt

Kale United stänger sin finansieringsrunda på torsdag - står fast vid notering på sikt
Unsplash.com

Kale United, som investerar i hållbara växtbaserade bolag, kommer att stänga sin finansieringsrunda via Pepins på torsdag klockan 22. Företaget har än så länge fått in 515 delägare. Bolaget har tagit in över 10 miljoner kronor.

På en fråga om hur inflationen påverkar bolaget svarar grundaren Måns Ullerstam följande.

- Kale United och dess portföljbolag är inte oberörda av dagens situation. Det vi främst märker är att bolagens värderingar kommit ner. För oss som nu tagit in nytt kapital för nya investeringar och för följdinvesteringar så skapar de lägre värderingarna möjligheter snarare än motsatsen. Man skall också veta att Kale United med sina 75+ innehav har en motståndskraft mot svängningar på marknaden och en mycket lägre riskprofil än enskilda bolag, uppger han.

Den svaga utvecklingen för börsen har också fått bolaget att se över sin strategi kring nya investeringar.

- Vår strategi förfinas hela tiden och vi justerar beroende på förändringar i omvärlden. Största skillnaden nu är att vi fokuserar på bolag med en tydligare väg mot lönsamhet, samt att vi är noga med att bolagen ska ha unika produkter och processer som inte är lätta att kopiera, uppger Ullerstam.

Målsättningen är att på längre sikt notera aktien vid en marknadsplats. Innan dess kommer det att ske månadshandel via Pepins.

Nyhetsbrev