Källor: Apollo diskuterar att höja Softbank-lån till 9 miljarder dollar - BN

Källor: Apollo diskuterar att höja Softbank-lån till 9 miljarder dollar - BN
Stockfoto

Apollo Global Management för samtal med Softbank om att utöka ett lån till 9 miljarder dollar från 5,4 miljarder för att finansiera den japanska koncernens ökade investeringar i OpenAI. Det rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.

Lånet är säkrat med tillgångar i Softbanks Vision Fund 2 och storleken är ännu inte fastställd. Apollo beviljade ursprungligen lånet 2021 och höjde det med 900 miljoner dollar förra året.

Softbanks finansiering har hamnat i fokus när bolaget ökat sina AI-investeringar. Kostnaden för att försäkra koncernens skulder mot kreditrisk har samtidigt stigit till den högsta nivån på tre år.

Bifogat: https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-09-17/apollo-mulls-raising-softbank-loan-to-9-billion-for-openai-bets


Laddar kommentarer…