Lagercrantz ökade nettoresultatet mer än väntat
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nyheter Finwire / Börskollen

Lagercrantz ökade nettoresultatet mer än väntat

Lagercrantz

Teknikhandelsbolaget Lagercrantz redovisar en omsättning som var högre än väntat under tredje kvartalet. Nettoresultatet var bättre än väntat.

Omsättningen steg 38,1 procent till 1 941 miljoner kronor (1 405). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 1 842.

Ebita-resultatet uppgick till 323 miljoner kronor (226), med en ebita-marginal på 16,6 procent (16,1).

Resultatet före skatt var 251 miljoner kronor (191).

Resultatet efter skatt blev 199 miljoner kronor (148), analytikerkonsensus 186.

Resultat per aktie hamnade på 0,97 kronor (0,72).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 439 miljoner kronor (172).

Lagercrantz, MkrQ3-2022/2023KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2021/2022Förändring
Nettoomsättning1 9411 8425,4%1 40538,1%
EBITA32322642,9%
EBITA-marginal16,6%16,1%
Resultat före skatt25119131,4%
Nettoresultat1991867,0%14834,5%
Resultat per aktie, kronor0,970,7234,7%
Kassaflöde från löpande verksamhet439172155,2%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM0082B17-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Nyheter om Lagercrantz

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar

Så kommer du igång med trading

Här lyfter vi fram trading som utbildningstema, så att du som läsare ska få en möjlighet att fördjupa dig mer och spetsa dina kunskaper. Nedan finner du ett antal matiga guider och vi lyfter även fram vårt förstahandsval av mäklare och plattform: IG.

STÄNG X
Bästa valet för trading – Bra erbjudande & gratis utbildning
Världsledande global tradingmäklare med prisbelönt app
Gratis att öppna konto & demokonto (fiktiv handel)
KOM IGÅNG

74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna.

Populära ekonominyheter

Om aktien Lagercrantz

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt