Nyhet

Made.com ser över strategiska alternativ - drar tillbaka prognos

Made.com ser över strategiska alternativ - drar tillbaka prognos
Unsplash.com

Brittiska e-handelsaktören inom heminredning Made.com har beslutat sig för att se över olika strategiska alternativ. Det uppger bolaget i ett pressmeddelande.

Made.com har tidigare flaggat för att man kan komma att genomföra en nyemission i syfte att stärka balansräkningen. Den har nu skrotats på grund av börsklimatet.

De senaste veckorna har dock uppvisat en svag utveckling och bolaget drar nu tillbaka sin prognos för helåret. Företaget vittnar om att inflationen och stigande levnadskostnader pressat konsumentförtroendet. Made.com ser två tunga motvindar - nedgång i köp av sällanköpsvaror och en deglobalisering och destabilisering av leveranskedjan.

Det senare problemet har skapat ökade kostnader. Det minskade konsumentförtroendet har gjort att bolaget tvingats att rea ut varor.

Företaget har gjort flera åtgärder för att säkra kassaflödet och minska kostnaderna. Ytterligare åtgärder kommer framöver att implementeras.

Nyhetsbrev