Nyhet

Musk tillbakavisar uppgifter om affär med Google-grundares fru

Serieentreprenören Elon Musk tillbakavisar uppgifter om att han ska ha haft en affär med Googles medgrundare Sergey Brins fru Shanahan.

Det är Wall Street Journal som gått ut med dessa uppgifter. Enligt tidningens källor hade Musk en kort affär med Shanahan, vilket var skälet till varför Brin ansökte om skilsmässa. Detta kom också att utgöra ett slut på Musk och Brins långa vänskap.

Men enligt Musk stämmer inte detta. Han och Sergey är vänner och de “hängde på en fest igår kväll”, skriver Tesla-chefen på Twitter. Musk uppger också att han träffat Shanahan bara två gånger under senaste tre åren, och det alltid i sällskap med andra personer. Enligt honom har det inte förekommit “något romantiskt”, mellan de två.

"WSJ borde publicera historier som faktiskt är viktiga för deras läsare och som har en solid faktabas, inte slumpmässig hörsägen från tredje part", skriver Musk vidare.

https://twitter.com/elonmusk/status/1551386634741895170

https://www.wsj.com/articles/elon-musk-affair-sergey-brin-wife-divorce-11658674840

Nyhetsbrev