Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nimbus förlänger säljsamarbete med Axopar Boats, utreder möjlig fördjupning

Båttillverkaren Nimbus förlänger säljsamarbetet med den finska båttillverkaren Axopar Boats och utreder en möjlig fördjupning. Det framgår av ett pressmeddelande.

Överenskommelsen innebär att Nimbus fortsätter vara exklusiv återförsäljare av Axopar på den svenska marknaden samt fortsätter sälja båtar av varumärket Axopar via valda europeiska återförsäljarnätverk.

Samtidigt undersöker parterna också möjligheterna att förstärka respektive varumärkens positioner genom ett fördjupat operativt och strategiskt samarbete. Parterna avser bland annat utvärdera ytterligare möjligheter för respektive återförsäljarnätverk att, där så är lämpligt, erbjuda båtar av varumärkena Nimbus och Axopar.

❤️ Prenumerera på vårt nyhetsbrev med handplockade nyheter och ladda ner vår app för bolagsbevakning.

Nyheter om Nimbus

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Nimbus

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt