Norges sjömatsexport satte nytt rekord - tack vare en oväntat hög makrillexport
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Norges sjömatsexport satte nytt rekord - tack vare en oväntat hög makrillexport

Norges sjömatsexport satte nytt rekord - tack vare en oväntat hög makrillexport
Unsplash.com

Den norska sjömatsexporten uppgick till 18,5 miljarder norska kronor i oktober, vilket är ett nytt rekord. Det skriver Norges sjømatråd i ett pressmeddelande.

Utfallet var högre med 914 miljoner norska kronor, eller 5 procent, mot samma månad förra året.

"Detta beror främst på en exceptionellt stark makrillexport som vi aldrig tidigare har sett. Den stod ensam för nästan hela värdeökningen i oktober", säger Christian Chramer, vd för Norges sjømatråd.

Exporten av makrill ökade med 750 miljoner norska kronor till 2,5 miljarder norska kronor i oktober.

"Hög efterfrågan i Asien har lett till ökad konkurrens och högre priser, vilket bekräftar den norska makrillens starka position", säger Chramer.

Exporten av lax var samtidigt upp med 1 procent till 12 miljarder norska kronor. De största marknaderna var Polen, USA och Nederländerna.

Bifogat: https://en.seafood.no/news-and-media/news-archive/all-time-high-for-norwegian-seafood-exports-in-october/

Nyhetsbrev