Orion ökar omsättning och resultat mer än väntat i andra kvartalet
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Nyheter Finwire / Börskollen

Orion ökar omsättning och resultat mer än väntat i andra kvartalet

Orion

Finska läkemedelsbolaget Orion redovisar en omsättning som var högre än väntat under andra kvartalet.

Omsättningen steg 11,3 procent till 283,7 miljoner euro (254,9). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 262,2.

Rörelseresultatet blev 82 miljoner euro (71). Rörelsemarginalen var 28,9 procent (27,9).

Resultatet före skatt var 83,1 miljoner euro (70,4), analytikerkonsensus 64,1.

Resultatet efter skatt blev 66,1 miljoner euro (56).

Resultat per aktie hamnade på 0,47 euro (0,40), vilket är 30,6 procent bättre än analytikerkonsensus som låg på 0,36.

Orion höjde sin prognos den 13 juli efter att ha ingått ett globalt samarbete med MSD. Nettoomsättningen väntas bli tydligt högre än 2021 (uppgick till 1 041 miljoner euro det året), jämfört med den ursprungliga prognosen om en omsättning i linje med 2021.

Rörelseresultatet väntas också bli klart högre än 2021 (uppgick till 243 miljoner euro), mot tidigare prognos om att vara i linje med 2021.

Orion, MEURQ2-2022KonsensusFörändring mot konsensusQ2-2021Förändring
Nettoomsättning283,7262,28,2%254,911,3%
Rörelseresultat827115,5%
Rörelsemarginal28,9%27,9%
Resultat före skatt83,164,129,6%70,418,0%
Nettoresultat66,15618,0%
Resultat per aktie, EUR0,470,3630,6%0,4017,5%
Konsensusdata från Bloomberg

http://media.finwire.com/media/FWM0077A3A-table-1

Börskollens app – Högt betyg ⭐⭐⭐⭐⭐ och 250.000 nedladdningar

Ladda hem

Vårt nyhetsbrev – Utvalda börsnyheter och heta investeringscase varje vecka

Prenumerera

Nyheter om Orion

Läses av andra just nu

Innehåller annonslänkar

Så kommer du igång med trading

Här lyfter vi fram trading som utbildningstema, så att du som läsare ska få en möjlighet att fördjupa dig mer och spetsa dina kunskaper. Nedan finner du ett antal matiga guider och vi lyfter även fram vårt förstahandsval av mäklare och plattform: IG.

STÄNG X
Bästa valet för trading – Bra erbjudande & gratis utbildning
Världsledande global tradingmäklare med prisbelönt app
Gratis att öppna konto & demokonto (fiktiv handel)
KOM IGÅNG

74% av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos de här leverantörerna.

Populära ekonominyheter

Om aktien Orion

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt