Svenska Handelsfastigheter får nytt kapital och vd - spår intressanta förvärvsmöjligheter
Fastighetsbolaget Svenska Handelsfastigheter får in 1 miljard kronor i nytt kapital från sina existerande ägare såsom Fjärde AP-fonden och Kåpan Pensioner. Vidare sker ett skifte i toppen.
Grundaren Lennart Sten lämnar vd-posten. Istället tar vice vd:n och medgrundaren Thomas Holm över som vd.
”Styrelsen bedömer att Thomas är den självklara kandidaten att överta vd-posten. Samtidigt respekterar styrelsen Lennart Stens beslut att lämna sin post som vd och jag vill å styrelsens vägnar tacka honom för den fantastiska insats han har gjort för att skapa bolaget och utveckla det till vad det är i dag”, säger Svenska Handelsfastigheters styrelseordförande Arja Taavenikku.
Sten kommer att lämna bolaget senare i vår.
Holm uppger i en kommentar att han bedömer att den nuvarande marknaden kommer att skapa intressanta förvärvsmöjligheter.

