Terranor ökar omsättning och rörelseresultat

Terranor, som är verksamt inom vägunderhåll, redovisar en både ökad omsättning och rörelsevinst under första kvartalet jämfört med samma period året innan.
Omsättningen steg 22,9 procent till 904,8 miljoner kronor (736,0).
"Det första kvartalet präglades av en strängare vintersäsong jämfört med förra året, med ordentliga vinterförhållanden på alla våra marknader, inklusive Danmark och södra Sverige. Detta bidrog till högre aktivitetsnivåer och omsättningstillväxt, medan lönsamheten utvecklades i linje med verksamhetens säsongsmönster, där vinterverksamheten vanligtvis har lägre marginaler än sommarverksamheten", kommenterar vd Michael Berglin.
Ebita-resultatet blev 14,5 miljoner kronor (7,7), med en ebita-marginal på 1,6 procent (1,0).
Justerat ebita-resultat blev 19,8 miljoner kronor (12,2).
Rörelseresultatet blev 12,1 miljoner kronor (5,1), med en rörelsemarginal på 1,3 procent (0,7).
Resultatet före skatt var 6,7 miljoner kronor (1,1).
Resultatet efter skatt blev 7,1 miljoner kronor (-0,2), och per aktie 0,35 kronor (-0,01).
Orderstocken uppgick till 6 302,9 miljoner kronor (5 293,3).
"Vårt fokus ligger fortsatt på att leverera högkvalitativ verksamhet och kontinuerligt förbättra effektiviteten i hela verksamheten. I kombination med vårt disciplinerade tillvägagångssätt vid anbudsgivning ger detta oss goda förutsättningar för fortsatt utveckling och gradvis förbättring av lönsamheten", säger Berglin.
| Terranor, Mkr | Q1-2026 | Q1-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 904,8 | 736,0 | 22,9% |
| Ebita | 14,5 | 7,7 | 88,3% |
| Ebita-marginal | 1,6% | 1,0% | |
| Justerat ebita | 19,8 | 12,2 | 62,3% |
| Justerad ebita-marginal | 2,2% | 1,7% | |
| Rörelseresultat | 12,1 | 5,1 | 137,3% |
| Rörelsemarginal | 1,3% | 0,7% | |
| Resultat före skatt | 6,7 | 1,1 | 509,1% |
| Nettoresultat | 7,1 | -0,2 | |
| Resultat per aktie, kronor | 0,35 | -0,01 |

