Tesla uppges ha diskuterat fabriksplaner i Indien med handelsminister - Reuters

Indiens handelsminister Piyush Goyal träffade Tesla-chefer i förra veckan i ett stängt möte för att diskutera elbilstillverkarens planer på att etablera en tillverkningsanläggning i landet. Det uppger två initierade källor för Reuters.
Tesla har uttryckt ett intresse för att bygga en fabrik i Indien som skulle producera ett lågprisfordon prissatt till 24 000 dollar, cirka 25 procent billigare än Teslas nuvarande instegsmodell, för både den indiska marknaden och export, skriver nyhetsbyrån.
I juni träffade Teslas vd Elon Musk Indiens premiärminister Narendra Modi i New York och senare sade Musk att han är angelägen om att göra betydande investeringar i landet.
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-discusses-india-plans-with-commerce-minister-goyal-delhi-sources-2023-08-03/

