Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Tvångsförsäljningar är nära i pressat Storskogen erfar Di

Tvångsförsäljningar är nära förestående för en eller flera av grundarna till förvärvskonglomeratet Storskogen. Det erfar Dagens industri, Di.

Grundaren tillika vd:n Daniel Kaplan uppger dock att han inte känner till att det genomförts.

Storskogen har gått mycket svagt på börsen och aktien är ned med 88 procent. Det har också eroderat stora värden för de tre grundarna av förvärvskonglomeratet.

Storskogens presschef Michael Metzler uppger för affärstidningen att han inte kan kommentera den privatekonomiska situationen för personer i ledningen.

https://www.di.se/nyheter/di-erfar-tvangsforsaljningar-nara-i-kurspressade-storskogen/

❤️ Gratis: Prenumerera på vårt nyhetsbrev med heta aktiecase och ladda ner vår app för bolagsbevakning!

Nyheter om Storskogen

Läses av andra just nu

Annons

Jämförelse: Så får du bästa räntan just nu!

Tabellen presenteras tillsammans med Compricer som jämför aktuella räntor för olika bindningstider. Klicka dig gärna vidare för att läsa mer.

Om aktien Storskogen

Mer från Finwire / Börskollen

Vinnare & Förlorare

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här

Nyhetsbrev

Senaste nytt