Uppgifter: Broadcom i samtal om finansiering på 35 miljarder dollar - BN
Chiptillverkaren Broadcom för samtal med kreditinvesterarna Apollo Global Management och Blackstone om en finansiering på cirka 35 miljarder dollar för AI-chiputveckling, rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.
Affären skulle bli en av de största inom private credit-marknaden och understryker det växande kapitalbehovet för AI-infrastruktur. Broadcom har de senaste åren stärkt sin position inom AI genom avtal om specialutvecklade chip till bland andra Google och OpenAI.
Bolaget uppgav tidigare i år att AI-chipförsäljningen väntas överstiga 100 miljarder dollar nästa år. Samtidigt väntas de största datacenteroperatörerna investera upp till 725 miljarder dollar i AI-relaterad infrastruktur under året.

