Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Webrock Ventures drar in 70 miljoner inför notering på First North den 5 februari

Webrock Ventures drar in 70 miljoner inför notering på First North den 5 februari
Unsplash.com

Webrock Ventures drar in cirka 70 miljoner kronor (före emissionskostnader) i samband med sin planerade notering på First North. Första handelsdagen är beräknad den 5 februari, enligt ett pressmeddelande.

Bolaget emitterar under erbjudandet 3,91 miljoner aktier till teckningskursen 17,9 kronor per aktie.

Webrock planerade initialt att ta in 60 miljoner, men valde att utöka erbjudandet på grund av ett stort intresse. Investerare i erbjudandet inkluderar både svenska och internationella kvalificerade specialist- och generalistinvesterare samt svenska privatinvesterare.

Efter erbjudandet (exklusive övertilldelning) kommer antalet utestående aktier att uppgå till 20,74 miljoner. Utspädningseffekten är cirka 18,9 procent.

Webrock grundades 2018 och är en så kallad venture studio som hjälper till att starta och bygga techbolag i Brasilien.

“Det är vår 'joint venture'-modell som gör oss unika och skapar en konkurrensfördel för snabb etablering och tillväxt i ett av världens största länder”, säger vd Joakim Pops.

Nyhetsbrev