Wesports ökar omsättning och nettoresultat

Wesports, en specialistgrupp inom sport- och fritidsutrustning, redovisar ökad omsättning under andra kvartalet jämfört med samma period året innan. Nettovinsten ökade.
Omsättningen steg till 1 177,6 miljoner kronor (761,4). Organisk tillväxt var 21,6 procent.
"Vårt andra kvartal uppvisade återigen hög aktivitet och god tillväxt, i linje med utvecklingen de senaste kvartalen. Vi är rätt positionerade i en växande marknad där vi fortsätter tamarknadsandelar - med en organisk tillväxt om 21,6 procent och en total ökning av nettoomsättningen som uppgick till 54,7 procent under kvartalet", kommenterar vd Ted Sporre.
Enligt Sporre drevs tillväxten främst av de egna bolagen inom cykel och löpning, som har en del av sin högsäsong under kvartalet.
"Utöver cykel och löpning kom viktiga tillväxtbidrag exempelvis frånbolag inomfitnessochhockey. Detta är ett tydligt kvitto på att vår decentraliserade modell, med erfarna dotterbolagsledningar i kombination med tydliga strategiska koncerninitiativ, fungerar", tillägger Sporre.
Bruttoresultatet blev 436,8 miljoner kronor (273,2), med en bruttomarginal på 37,1 procent (35,9).
Justerat ebita-resultat blev 88,0 miljoner kronor (56,5).
Justerat rörelseresultat blev 81,3 miljoner kronor (52,9), med en justerad rörelsemarginal på 6,9 procent (6,9).
Resultatet efter skatt blev 34,8 miljoner kronor (22,5).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 47,4 miljoner kronor (97,2).
| Wesports, Mkr | Q2-2026 | Q2-2025 | Förändring |
| Nettoomsättning | 1 177,6 | 761,4 | 54,7% |
| Bruttoresultat | 436,8 | 273,2 | 59,9% |
| Bruttomarginal | 37,1% | 35,9% | |
| Justerat ebita | 88,0 | 56,5 | 55,8% |
| Justerad ebita-marginal | 7,5% | 7,4% | |
| Justerat rörelseresultat | 81,3 | 52,9 | 53,7% |
| Justerad rörelsemarginal | 6,9% | 6,9% | |
| Nettoresultat | 34,8 | 22,5 | 54,7% |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 47,4 | 97,2 | -51,2% |

