Klassisk Ferrari i toppskick kan slå rekord på auktion
Klassisk Ferrari 275 GTS säljs nu på Bonhams Monte Carlo auktion. Med utgångspris på 1,2 – 1,6 miljoner euro (knappt 12,4 – 16,5 miljoner kronor) kan det bli rekordpris för drömbilen. När Ferrari i mitten på 1960-talet började dra mot lyx kom 275 GTS. Med generösa säten och instrumentbräda i träfaner – för första gången … Fortsatt.