274. Aktiepodden pratar väder och vind

Lyssna på avsnittet här
274. Aktiepodden pratar väder och vind

274. Aktiepodden pratar väder och vind

Geopolitisk oro har varit och är ett pågående inslag på börsen där främst energipriserna bidragit till stigande inflationsoro. Och nu ser det ut som om vi kan foga ännu ett fenomen till den listan – El Niño. Det har varit ganska lugnt på nyhetsfronten så Oliver och Lars tar tillfället i akt att fundera kring vad detta väderfenomen kan betyda för börsen. ”Enligt IMF kostade super El niñon 1997-98 5 700 miljarder dollar i förlorad inkomst globalt” konstaterar Lars och då blir frågan förstås vad notan landar på denna gång med än värre effekter.

Uppskattningar pekar på mer än 5% högre livsmedelspriser och Oliver har sett siffran 9% nämnas. Aktiepoddens slutsats är att vi får bereda oss på högre inflation 2027. Vi pratar även vattenbrist där såväl svenska som internationella siffror pekar på gigantiska investeringsbehov. Trist för statsbudgeten men mumma för investerare?

Veckans case är RVRC och Prevas. I det förra fallet ser Oliver att ett spännande förvärv, god organisk tillväxt och fallande aktiekurs trots robusta vinstprognoser ger ett köpläge. Lars får tyvärr konstatera att även för Prevas ser vi låg värdering, men i det fallet på goda grunder. En av aktierna får köpråd – lyssna på Aktiepodden!