ETF-boomen: Här finns möjligheterna och riskerna

Lyssna på avsnittet här
ETF-boomen: Här finns möjligheterna och riskerna

ETF-boomen: Här finns möjligheterna och riskerna

I veckans avsnitt av Global Gains gästas Karl Lans och Pär Ståhl av Isabella Friling från BlackRock. Vi pratar om varför ETF-marknaden växer, vad investerare bör tänka på när de väljer ETF:er och hur tematiska investeringar kan passa in i en portfölj. Dessutom diskuterar vi möjligheterna och riskerna med teman som rymdekonomi och europeisk infrastruktur.

⁠Prenumerera gratis på Global Gains – Nyhetsbrevet om världens bästa aktier och fonder⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

🔗 Följ oss även på ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠YouTube⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠LinkedIn⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ och ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Facebook⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ för nyheter och uppdateringar.

📈 Aktier och fonder som nämns i avsnittet:

ETF:er

  • iShares Space Technologies

  • iShares European Infrastructure Builders

Aktier

  • Schneider Electric

  • Siemens

  • ABB

  • Volvo

  • Sandvik

  • Atlas Copco

  • SpaceX

Disclaimer

Innehållet i denna podcast är endast avsett för informations- och utbildningsändamål. Ingen del av podcasten ska tolkas som finansiell rådgivning, rekommendationer eller en uppmaning att köpa eller sälja värdepapper eller andra finansiella produkter. Alla investeringar medför risker, inklusive risken att förlora hela investeringen. Vi rekommenderar att du alltid gör din egen analys eller rådgör med en kvalificerad finansiell rådgivare innan du fattar investeringsbeslut.