ADDvise offentliggör obligationsprospekt och ansöker om upptagande till handel av obligationer vid Nasdaq Stockholm
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

ADDvise offentliggör obligationsprospekt och ansöker om upptagande till handel av obligationer vid Nasdaq Stockholm

ADDvise Group AB (publ) (”ADDvise”) emitterade den 28 maj 2025 seniora icke säkerställda företagsobligationer med en volym om 800 miljoner SEK inom ett maximalt rambelopp om 1 600 miljoner SEK (”Obligationerna”).

Enligt obligationsvillkoren har ADDvise åtagit sig att ansöka om upptagande till handel av Obligationerna på företagsobligationslistan vid Nasdaq Stockholm. Bolaget har med anledning av detta upprättat ett noteringsprospekt som idag har godkänts av Finansinspektionen. Prospektet finns tillgängligt på bolagets webbplats www.addvisegroup.se och Finansinspektionens webbplats www.fi.se. Ansökan om upptagande till handel har lämnats in och första dag för handel i Obligationerna beräknas bli omkring den 15 juli 2025.

För mer information, vänligen kontakta:

Staffan Torstensson, VD

+46 70 433 20 19

[email protected]


Johan Irwe, Finanschef

+46 73 731 26 11

[email protected]

 

Om ADDvise Group

ADDvise är en internationell life science-koncern. Med en decentraliserad ägarmodell utvecklar och förvärvar vi högkvalitativa företag inom affärsområdena Lab och Sjukvård. Koncernen omfattar över 20 bolag och omsätter närmare 1,7 miljarder SEK. ADDvise är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market. Mangold Fondkommission AB, 08-503 015 50, [email protected], är bolagets Certified Adviser. Ytterligare information finns på www.addvisegroup.se.

Bifogade filer

ADDvise - Pressmeddelande (Offentliggörande av prospekt och notering) (Sv)https://mb.cision.com/Main/12334/4206084/3578096.pdf

Nyheter om ADDvise Group

Läses av andra just nu

Om aktien ADDvise Group

Senaste nytt