Alligator Bioscience kommenterar doseringen av första patienten i Henlius fas 2/3-studie med HLX22 vid bröstcancer
Lund, Sverige – 2 mars 2026 – Alligator Bioscience (Nasdaq Stockholm: ATORX) kommenterar idag Shanghai Henlius Biotech, Inc.:s meddelande om att den första patienten har doserats i en fas 2/3-studie med HLX22 i kombination med HLX87 som första linjens behandling hos patienter med återkommande eller spridd HER2-positiv bröstcancer. Studien (NCT07294508) genomförs i Fastlandskina.
HLX22 är en anti-HER2 monoklonal antikropp som har erhållit särläkemedelsklassificering (Orphan Drug Designation) av både FDA och europeiska kommissionen för magcancer och utvecklas av Henlius under licens från AbClon, Inc., till följd av ett tidigare forskningssamarbete som ger Alligator rätt till potentiella framtida intäkter.
”Vi ser mycket positivt på att Henlius fortsätter att driva utvecklingen av HLX22 på bred front över flera indikationer,” säger Søren Bregenholt, VD på Alligator Bioscience. ”Att parallellt genomföra flera kliniska studier, inklusive denna fas 2/3-studie i bröstcancer, visar på en tydlig strategisk satsning och en stark tilltro till molekylens kliniska och kommersiella potential. Det stärker vår uppfattning om programmets långsiktiga värde.”
Enligt avtalet med AbClon är Alligator berättigat till 35 procent av AbClons intäkter från vidarelicensieringen till Henlius, inklusive potentiella milstolpsbetalningar och royaltyintäkter, vilka, vid en framgångsrik utveckling och ett eventuellt godkännande av HLX22, kan utgöra en betydande långsiktig intäktsmöjlighet för Alligator.

