Pressmeddelande

Attana installerar instrument hos CRO – inleder pilotstudie inom antikroppsanalys i mänsklig vävnad

Attana meddelar att bolaget idag installerar ett Attana Cell™250-system hos Offspring Biosciences, en CRO-aktör (Contract Research Organization). I samband med installationen inleds ett pilotprojekt med fokus på att studera antikroppars bindning i mänsklig tumörvävnad.

Pilotstudien syftar till att utvärdera hur Attanas biosensorteknologi kan bidra med fördjupad förståelse för molekylära interaktioner i biologiskt relevanta miljöer. Genom att mäta bindningskinetik i realtid, direkt i komplexa system såsom vävnad, ges möjlighet att komplettera traditionella analysmetoder.

CRO:er spelar en central roll i läkemedelsutveckling genom att utvärdera och selektera läkemedelskandidater i tidiga faser. Attanas fokus på detta segment är en del av bolagets strategi att stärka sin närvaro i den del av värdekedjan där viktiga beslut fattas inför kliniska studier.

Den här typen av installation är ett viktigt steg i vår kommersiella utveckling. Genom att arbeta tillsammans med CRO-aktörer kan vi bidra med mer biologiskt relevant data i tidiga faser, där besluten får stor påverkan på den fortsatta utvecklingen, säger Anna Hellergård, vd för Attana.

Attanas teknologi möjliggör analys av molekylära interaktioner i exempelvis blod, plasma, levande celler och vävnad – utan behov av märkning eller omfattande provberedning – och ger realtidsdata kring hur snabbt, hur starkt och hur länge bindning sker.
Denna typ av data kan bidra till att bättre förstå ett läkemedels potentiella effekt, dosering och säkerhetsprofil. Därigenom kan beslutsunderlaget stärkas för att med större träffsäkerhet identifiera vilka kandidater som bör tas vidare till kliniska prövningar – och vilka projekt som kan behöva omvärderas i ett tidigare skede.

Pilotprojektet är en del av Attanas arbete med att bredda användningen av sin plattform och etablera samarbeten inom CRO-segmentet.

Bifogade filer