Beijer Ref etablerar MTN-program
Beijer Ref har upprättat ett Medium Term Note-program (MTN-program) med ett rambelopp om 7 miljarder SEK. Grundprospektet för MTN-programmet har idag godkänts av Finansinspektionen och finns tillgängligt på Beijer Ref:s webbplats, www.beijerref.com och på Finansinspektionens webbplats, www.fi.se.
”Etableringen av MTN-programmet är ett naturligt nästa steg i bolagets finansieringsstrategi. Det möjliggör en mer flexibel och diversifierad finansieringsbas för ett fortsatt långsiktigt värdeskapande genom förvärv” säger Joel Davidsson, CFO på Beijer Ref.
Handelsbanken är arrangör och agerar Emissionsinstitut tillsammans med Nordea och Danske Bank.
Kontakt:
IR
Joel Davidsson
CFO
Telefon: 040-35 89 00
E-post: [email protected]
Media
Anna Fürst
Global Communications Director
Telefon: 040-35 89 00
E-post: [email protected]
BEIJER REF AB är en teknikinriktad handelskoncern som genom mervärdesskapande produkter erbjuder sina kunder konkurrenskraftiga lösningar inom kyla och klimatreglering. Beijer Ref är en av världens ledande kylgrossister, och finns representerat i 45 länder i Europa, Nordamerika, Afrika, Asien och Oceanien.