Catena bygger ut till Boozt och förlänger hyresavtal - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Catena bygger ut till Boozt och förlänger hyresavtal

{newsItem.title}

I samband med att en tillbyggnation ska ske i Ängelholm har e-handelsföretaget Boozt förlängt sitt hyresavtal med Catena med fem år. Avtalet sträcker sig nu till 2037.

2025-06-16 kl.14.30

En 5 850 kvm stor tillbyggnation planeras på Catenas fastighet Norra Varalöv 31:11 i E-city Engelholm där Boozt Fulfilment & Logistics sedan tidigare är hyresgäst i en 82 000 kvm stor anläggning. Tillbyggnationen, som certifieras enligt NollCO2, möjliggör fortsatt tillväxt för Boozt som gradvis har utökat sina ytor genom åren på platsen. Boozt väljer att förlänga sitt befintliga hyreskontrakt med fem år i samband med projektet – det innebär att deras kontrakt nu löper till 2037.

- Tillsammans med Boozt har vi utvecklat den här positionen som ligger på ett oslagbart logistikläge precis invid E6 i höjd med Ängelholm med E4 inom några få kilometers avstånd. Vi är stolta att vi nu får fortsatt förtroende och ser fram emot ett nära och givande samarbete även fortsatt, säger Fredrik Renå, regionchef Syd på Catena.

Tillbyggnationen förväntas vara klar andra kvartalet 2026. I samband med projektet regleras fastigheten Norra Varalöv 31:5 in i fastigheten Norra Varalöv 31:11, på vilken Boozts befintliga lokaler finns.

För ytterligare information, vänligen kontakta
Fredrik Renå, regionchef Syd, Tel. 0727-43 45 44 [email protected]
Jörgen Eriksson, VD, Tel. 0730-70 22 42, [email protected]
Följ oss: catena.se / LinkedIn

Bifogade filer

Catena bygger ut till Boozt och förlänger hyresavtalhttps://mb.cision.com/Main/191/4164728/3506621.pdf

Nyheter om Catena

Läses av andra just nu

Om aktien Catena

Senaste nytt